in

İlişkide Seks Kaygısı Konusunda Ne Yapmalı?

İlişkide Seks Kaygısı Konusunda Ne Yapmalı?
iliskide-seks-kaygisi-konusunda-ne-yapmali

Pek çok insan, yaşı, cinsiyeti/cinsiyeti ve ilişki durumu ne olursa olsun, hayatının bir noktasında seks kaygısı yaşayabilir. Belki seks korkusu ya da performans korkusu yıllardır deneyimlediğiniz bir şeydir. Ya da bu kaygıyı ilk kez fark ediyorsunuzdur. Bu makale ilişkide seks kaygısının ne olduğunu, kaygıya katkıda bulunan ortak faktörleri ve bu konuda neler yapabileceğinizi ele almanıza yardımcı olabilir.

İlişkide Seks Kaygıya Neden Oluyor mu?

Nasıl oluyor da bu kadar büyülü ve samimi bir şey olan seks, bir zamanlar saf bir bağlantı ve zevk eylemi gibi hissedilirken ilerleyen zamanlarda yalnızca gerilim, güvensizlik, reddedilme ve rahatsızlık yaratan bunaltıcı bir konuya dönüşebiliyor? diye düşünebilirsiniz.

Pek çok çift zaman zaman yakınlık sorunları yaşar. Bazıları uyumsuz “seks dürtülerine” sahip olduklarından ya da tartışmalara ve yalnızlığa neden olan bir durgunluk yaşadıklarından şikayet ediyor. Kaygı çoğu zaman tam bir kızgınlığa ve kaçınmaya yol açarak her iki partnerin de baskı altında, kafası karışmış ve hüsrana uğramış hissetmesine neden olabilir. İlişkide cinsel kaygı ön plana çıktığında, tüm ortaklığın acı çekmesi kolaydır. 

Cinsel Kaygı Nedir?

Herhangi bir kaygı türü gibi, cinsel kaygı da kişinin tek başına ve/veya bir partnerle birlikte başlama, gerçekleştirme, orgazma ulaşma ve cinsel aktivitelerden keyif alma yeteneğini engelleyen fizyolojik, mantıksal, duygusal ve fiziksel semptomlara neden olabilir. Bu (çoğunlukla normal) semptomlar seks veya performans kaygısına neden olabilir. Cinsel kaygının bir neden mi yoksa semptom mu olduğu eğitimli bir klinisyen tarafından belirlenebilir.

Fiziksel yakınlığı anlama yaklaşımı, büyük ölçüde duygusal güvenlikten etkilenir. Terapistler öncelikle çiftin veya bireyin duygusal olarak nasıl yakın hissettiğini ve güven konusunda düşündüklerini araştırır. Bu doğrultuda da aşağıdaki soruların yanıtlarını arar

  • Gerçekten birbirlerine güveniyorlar mı?
  • Birbirlerine saygı duyuyorlar mı ?
  • Hedefler konusunda aynı görüşteler mi?
  • Birbirlerine eşit derecede destek oluyorlar mı? Birbirlerini düzenli olarak sevdiklerini eşit şekilde gösteriyorlar mı?
  • Sadakatsizlik, küskünlük vb. gibi güven kırılmaları var mı? 

Bu, ortaya çıkan cinsel kaygının unutulduğu anlamına gelmez. Ancak ilk odak noktası olarak öncelikle ilişkinin diğer bölümlerinin katmanları araştırılır.  Çoğu durumda, her iki tarafın da arzu, tutku ve cinsel güven hissetmesi için ilişkideki duygusal kırılganlık gerçekten önemlidir. Bir ilişkideki cinsel sorunlar, çoğunlukla daha derin bir uyumsuzluğun belirtisidir. Bunun ne olabileceğini belirlemek kişisel düşünmeyi gerektirir. Ancak aynı zamanda iletişiminizi güçlendirmeyi ve aşk, seks, genel duygular hakkındaki kendinizi zorlamayı da içerir.

Seks Öncesi Kaygısı Normal mi?

Kaygı, insan işleyişinin normal bir parçasıdır. Birçok insan seksten önce biraz kaygı yaşar. Fizyolojik olarak bedeniniz heyecanlı olabilir ama beyniniz bu heyecanı endişe/dehşet olarak yorumluyor olabilir. Seks kaygınız varsa kendinizi kaçma veya dövüşme pozisyonunda bulabilir, performans gösteremeyebilir, seksten tamamen kaçınmak isteyebilirsiniz. Seks öncesinde veya seks sırasında biraz endişe duymak yaygın ve normaldir. Ancak endişe, seks, mastürbasyon, orgazm ve/veya seks sonrası yakınlaşmanın zevkini yaşama yeteneğinizi engellediğinde, güvenilir bir profesyonelden destek almanın zamanı gelmiştir.

Cinsel Kaygıdan Nasıl Kurtulurum?

Kaygı genellikle birbirlerinden olumsuz şekilde beslenebilen tavuk veya yumurta senaryosu olabilir. Konu seks olduğunda kendinizi sürekli bir kaygı döngüsü içinde bulursanız en iyi yaklaşım, kaygı döngünüzün kökenini belirlemek için eğitimli bir terapistle görüşmek olacaktır. Bazen stres, ilişkisel kopukluklar, beden imajı veya bedensel işlevlerle ilgili utanç gibi faktörler, bu durumun nedeni olabilir. Bazen suçlu, cinsiyetiniz, bedeniniz veya ilişkileriniz hakkında yanlış bilgi, gerçekçi olmayan beklentiler ile uyumsuz tutumlar olabilir.

Tetikleyicileri değerlendirmeden ve tanımlamadan, döngüyle ihtiyaç duyduğunuzdan daha uzun süre mücadele edebilirsiniz. Kişisel farkındalık ve stres atma egzersizlerini günlük yaşamınızın bir parçası haline getirmelisin.

İletişim: Seks Kaygısını İyileştirmenin Anahtarı

Beynimiz bizi algılanan tehditlerden koruyacak şekilde programlanmıştır. Bu nedenle, herhangi bir nedenle seks kaygısı yaşıyorsanız, seks hakkında iletişim kurmaktan kaçınmanız doğaldır. Seks konusunda kaygılı hissettiğimizde, zevk dolu bir tetikleyiciden ziyade olumsuz hissedersiniz. Kaygılı olduğumuzda sinir sistemimiz vücudumuzu kaygılı enerjiyle besler. Bu da vücudumuzun cinsel açıdan olumsuz performans göstermesine neden olur. Her türlü kaygı gibi, onunla doğrudan yüzleşmek yerine onu kontrol etmeye çalıştığınızda, aslında doğal olarak dağıldığını göreceksiniz. 

Seks, yatağınızın üzerinde kara bir bulutun dolaştığını hissedebilir. Ancak buna katkıda bulunan unsurları anlamaya başladığınızda, birbirinize gerçekten bağlanmak için bir fırsat olduğunu görebilirsiniz. Ayrıca, birbirinizin seks algısını da tamamen ortaya çıkarabilirsiniz. Bu, birbirinizin ihtiyaçlarını ve cinsel kaygıyı körükleyen genel farklılıkları belirlerken çok yardımcı olabilir. En iyi uygulama, eğer ilişkinizde seks kaygı ve hayal kırıklığı yaratıyorsa, her iki partnerin de ilişkilerinde kendilerini güvende hissetmeme ihtimalinin yüksek olduğunu ve bu konuda yapabileceğiniz bir şeyler olduğunu hatırlamaktır.