in

Nasıl Orgazm Olunur?

Nasıl Orgazm Olunur?
nasil-orgazm-olunur

Klitoris, yalnızca zevk amacıyla oluşturulmuş insan anatomisinin tek parçasıdır. Araştırmacılar, doktorlar ve genel olarak toplum tarafından klitoris iyi anlaşılabilsin diye yeterince zaman ve dikkat ayrılmamıştır. Bu durum, günlük kişilerarası etkileşimlere de sızarak, klitorisli ve klitorissiz insanların onunla nasıl zevkli bir şekilde etkileşimde bulunacaklarını anlamakta zorlanmalarına neden oluyor. Klitorisi ve ondan nasıl zevk alınabileceği hakkında kapsamlı ve doğru bilgilerin eksikliği, ister kendiniz ister bir partneriniz olsun, birini klitorisiyle memnun etmeyi oldukça zorlu bir görev haline getirebilir. Bu makale, klitoris ve sizin için neyin iyi hissettirdiğini nasıl anlayabileceğinize dair bir rehber olarak işlev görecek.

Klitoris Nedir?

Çoğu insanın klitoris olarak düşündüğü vulvanın parçası aslında klitoral glanstır, yalnızca buzdağının ve tüm klitoral yapının ucudur. Klitoral glans, aslında vajinanın her iki tarafında geriye ve aşağıya doğru uzanan iç bir yapının dış ucu olup, bir dilek kemiğine benzeyen bir şekle sahiptir. Glans, iç dudakların vulvanın tepesinde birleştiği yerde bulunur. Dudaklar, klitoral hood olarak adlandırılan ve kişiye bağlı olarak farklı derecelerde glansı kaplayan küçük bir kapak oluşturur.

Glans, birçok farklı boyut ve şekilde gelir ve klitoris’in dış kısmı olduğu için cinsel uyarılmanın birincil (ama tek değil!) odak noktasıdır. Uyarıldığında, klitoris kanla dolup daha hassas hale gelir ve genellikle bu, glansı daha fazla açığa çıkarır. Bir çalışma, glansın ortalama olarak 10.000+ sinir ucu içerdiğini tahmin ediyor ki bu, insan vücudunun diğer herhangi bir tek parçasından daha fazladır! Bu da klitoris’in çok fazla zevk potansiyeline sahip olduğu anlamına gelir.

Herkesin anatomisi, cinsel geçmişi, travması ve tıbbi geçmişi kendine özgüdür. Bu, bir kişi için iyi hissettiren şeyin başka biri için işe yaramayabileceği anlamına gelir. Bu yüzden, farklı uyarım türlerini anlamak önemlidir.

Uyarım için iki kategori “geniş” ve “noktasal” olarak ayrılabilir. Geniş uyarım, bir yastığa sürtünmeyi veya elinizi glans’a karşı sürtmeyi ve bu süreçte sadece glans’tan daha fazlasını kapsamayı içerebilir. Noktasal uyarım daha çok doğrudan glans veya klitoral hood’a odaklanır.

Klitoral Uyarımın Bazı Spesifik Türleri

  • Ovalama: Bu, elinizle, bir parmağınızla, bir seks oyuncağıyla veya boncuklar gibi yaratıcı bir aksesuarla yukarı ve aşağı veya ileri geri hareket ettirmeyi içerebilir.
  • Vurma: Bu, genellikle bir parmakla, glans ve hood üzerinde, iyi hissettirdiği kadar yavaş veya hızlı tekrarlanan hafif darbeleri içerir.
  • Sürtünme: Bu, genital bölgenizi bir yastığa, partnerinizin uyluğuna veya bir seks oyuncağına sürtmek anlamına gelir.
  • Yörünge: Bu, bir parmak veya oyuncak kullanarak klitoral glans ve hood’un etrafında veya üzerinde dairesel hareketler yapmayı içerir.
  • Çekme: Bu teknik, özellikle büyük bir glansa sahipseniz, işaret parmağınızın ve başparmağınızın yastıklarını kullanarak glansı kavrayıp ileri geri çekmeyi kapsar.
  • Oyuncaklarla Deneyim: Seks oyuncakları, özellikle klitoral uyarım için elinizde bulundurulması gereken mükemmel bir araçtır. İlk vibratör 1880’lerin başında, başlangıçta kas ağrıları için icat edilmişti, ancak insanlar hızla başka yerlerde nasıl kullanılabileceğini keşfettiler. Günümüzde, vibratörler ve titreşimsiz klitoral seks oyuncaklarının çeşitli seçenekleri bulunmaktadır. Yaygın kategoriler arasında çubuk vibratörler, emme vibratörleri, mermi vibratörler, avuç içi vibratörler, parmak vibratörleri, uzaktan kumandalı vibratörler ve sürtünme aksesuarları bulunmaktadır!
  • İç Uyarım: Ayrıca vajinal uyarım olarak bilinen iç klitoral uyarım, vajinayı delmekle ilgilidir. Klitoris, glanstan öteye uzanan daha büyük bir yapı olduğu için, vajinal penetrasyon yoluyla uyarılabilmektedir. Bunu yapmanın klasik yolu, birkaç parmağı kullanarak vajinal kanalın üstünü “gel buraya” hareketiyle uyarmaktır.

Bir klitorisi olan herhangi bir kişi için neyin en iyi hissettirdiğini anlamak muhtemelen deneme yanılma gerektirecektir. Eğer bir klitorise sahipseniz ve bir cinsel partnerin bunu memnun etmesini istiyorsanız, önce kendiniz için neyin iyi hissettirdiğini anlamanız akıllıca olacaktır. Onları yönlendiremediğiniz sürece, partnerinizin dokunuşundan zevk almak çok daha uzun sürecektir.

Son olarak, orgazmların mutlaka cinsel zevkin alfa ve omegası olmadığını akılda tutmak önemlidir. Solo veya eşli cinsellik sırasında orgazm yaşamayan birinin birçok nedeni olabilir. Klitorisi memnun etmek, orgazma ulaşmak için birleştirilmesi gereken bulmacanın bir parçasıdır, genellikle önsevişme, güvende ve rahat hissetme ve orgazm sonucunda diğer faktörlerle eşleştirilmesi gerekir. Hatta o zaman bile, orgazm olmayabilir ve bu tamamıyla normaldir. Orgazm olmadan seks yapmak, sizinle bir şeylerin “yanlış” olduğu anlamına gelmez.